‘विकासलाई गति दिने कुरा शिक्षामा गुणस्तर कायम गरेर मात्रै हुन्छ’– प्रधानमन्त्री प्रचण्ड(भिडियाे सहित)

दिनेश दुलाल
माघ २०, चनौटे (सिन्धुपाल्चोक) । नेपाल सरकारका प्रधानमन्त्री पुष्पकमल दाहाल ‘प्रचण्ड’ले मुलुकको समग्र विकासलाई गति दिने कुरा शिक्षामा गुणस्तर कायम गरेर मात्रै हुने बताएका छन् । रत्न राज्य माध्यािमक विद्यालय ५९ औ वार्षिकोत्सव, अभिभावक दिवस, भूपू विद्यार्थी पुनर्मिलन तथा विद्यालय भवन उदघाटन समारोहलाई सम्बोधन गर्दै प्रधानमन्त्री प्रचण्डले उक्त धारणा राखेका छन् । शुक्रबार दिउँसो सिन्धुपाल्चोक जिल्लाको जुगल गाउँपालिका–५, चनौटेस्थित जनवादी गणतन्त्र चीनको सहयोगमा रत्नराज्य माध्यमिक विद्यालयको नवनिर्मित भवनको प्रम प्रचण्डले समुद्घाटन गरेका हुन् ।

सिन्धुपाल्चोक जिल्ला जुगल गाउँपालिका स्थित रत्नराज्य माविकाे वार्षिकोत्सब कार्यक्रमलाई सम्बाेधन गर्दै प्रधानमन्त्री प्रचण्ड

असल नागरिक बनाउने उद्देश्यका साथ एउटा नयाँ सामाजिक न्याय सहितको समतामुल समाजको सुरुवात शिक्षा क्षेत्रबाट नै हुने प्रधानमन्त्री प्रचण्डको तर्क छ । विदेशी मुलुकमा पनि शिक्षालाई पहिलो प्राथमिकता दिएको बताउँदै प्रम प्रचण्डले भने, ‘शिक्षामा गुणस्तर भयो भने मात्रै त्यो देशमा सामाजिक न्याय र सभ्यताको विकास हुन्छ, एकता, अनुशासित र देशभक्त, नागरिक हुन्छ ।’ भौतिक पूर्वाधार भन्दा पनि शिक्षाको गुणस्तर महत्पूर्ण रहेको उनको भनाई छ । विद्यालयका शिक्षक, विद्यार्थी र अभिभावकलाई शैक्षिक गुणस्तर कायम गर्नको लागि आवश्यक मिहिनेत र निष्ठाको निम्ति विशेष अपिल समेत गरे ।

भव्य भवन भन्नु जुगल बासीको लागि मात्र नभई आफ्नो लागि पनि गर्वको कुरा भएको प्रचण्डको भनाई छ । सिन्धुपाल्चोकमा उक्त भव्य भवन बनाउन आफ्नो पनि केही भूमिका रहेकोले आफू निकै हर्ष र खुशी भएको उनले बताए । चिनिया राजदुत मार्फत चिन सरकारलाई धन्यवाद समेत दिए ।

सिन्धुपाल्चोक जिल्लाका जनताको दुःख र पीडामा मलमपट्टी आफूलाई प्राप्त भएको बताए । सिन्धुपाल्चोकको विकास र समृद्विको निम्ति, शिक्षा, स्वास्थ्य र रोजगारीको निम्ति सधैं साथमा हुने बचन समेत दिए । चीन सरकारले उपहार स्वरुप सिन्धुपाल्चोकमा र लमजुङ जिल्लामा गरी नेपालमा दुईवटा बनाईएको उनको भनाई छ ।

कार्यक्रममा प्रतिनिधिसभाका निवर्तमान सभामुख अग्निप्रसाद सापकोटा, नेपालका लागि चिनियाँ राजदूत छेन सोङ्ग लगायतले सम्वोधन गरेका थिए । वार्षिकोत्सव कार्यक्रममा जुगल गाउँपालिका अध्यक्ष रेशम स्याङबोले उक्त विद्यालयलाई हिमाल आरोहण तथा पर्यटन विद्यालय बनाउने पालिकाको योजना रहेको बताए । सोही अवसरमा अध्यक्ष स्याङबोले प्रधानमन्त्री प्रचण्ड समक्ष पहिरो प्रभावित ५०० घरधुरीलाई ८० हजार दिनु पर्दा पालिकालाई ४ करोड व्याएभार थपिन लागेको भन्दै केन्द्रीय सरकारको ध्यानकर्षण गराएका थिए ।

वार्षिकोत्सव कार्यक्रममा प्रतिनिधिसभा क्षेत्र १ का सांसद माधव सापकोटा, २ का मोहनबहादुर बस्नेत, प्रदेश सांसदहरु, विभिन्न उच्च ओहदाका व्यक्तित्वहरु लगाएतको सभागीता रहेको थियो ।

प्रधानमन्त्री पुष्पकमल दाहाललाई नेपालका लागि चिनियाँ राजदुत चेनसङले विद्यालय हस्तान्तरण गरेका थिए भने प्रधानमन्त्री दाहालले विद्यालय व्यवस्थापन समिति तथा विद्यालयलाई हस्तान्तरण गरेका थिए ।
सोही अवसरमा विद्यालयले विद्यालय भवन निर्माणको लागि योगदान पु¥याउने संघीय सांसद, प्रदेश सांसद लगाएत व्यक्तित्वहरुलाई सम्मान गरिएको थियो ।