सिन्धुपाल्चोकको एउटै गाउँमा वार्षिक झण्डै ३ करोड मूल्यको दुध निर्यात

दिनेश दुलाल
असोज १८, वलेफी । जिल्लाको बलेफी गाउँपालिका–४ बिन्जेलमा वार्षिक झण्डै ३ करोड मूल्यको दुध निर्यात भएको छ ।
गत आर्थिक बर्ष बिन्जेलबाट ४ लाख ८७ हजार ७ सय ७९ लिटर दुध संकलन भएर निर्यात गरिएको बिन्जेल दुग्धउत्पादक सहकारी संस्थाका व्यवस्थापक द्वारिका नेपालले जानकारी दिए । उनका अनुसार जसको मूल्य दुई करोड ९१ लाख ९६ हजार ५ सय ९३ रुपैंया पर्न आउँछ । बिन्जेल ४ र ५ वडाले छोएपनि यो एउटै गाउँको दुध संकलन हो ।

बिन्जेल दुग्धउत्पादक सहकारीमा दुध भर्दै किसान

गाउँमा पछिल्लो समयमा उन्नत जातका गाई तथा भैसी पालन गर्न थालेपछि दूध उत्पादनमा वृद्धि भएको उनले बताए ।
पछिल्लो समयमा ग्रामीण भेगमा हुँदै आएको निर्वाहमुखी पशुपालन घटे पनि व्यावसायिक रूपमा दूध उत्पादन गर्ने किसानको भने वृद्धि भएको छ । स्थानीय र प्रदेश सरकारले किसानलाई खासै अनुदानका कार्यक्रम नदिएपनि किसानहरु आफैं अग्रसर भएर दुध उत्पादनमा लागेको संस्थाका उपाध्यक्ष हरीप्रसाद तिमिल्सिना बताउँछन् ।

बिन्जेल तल्लो गाउँका उत्कष्ट पशुपालक व्यवसायी ईश्वर नेपालको गाई फार्म

स्थानीय सरकारले किसानहरुलाई प्रोत्साहन गर्नुको साटो वेवास्था गरेका कारण अझै सोचेको जस्तो दुध उत्पादन हुन नसकेको उक्त सहकारीका पूर्व अध्यक्ष कृष्ण सुवेदी बताउँछन् । वार्षिक झण्डै ५ लाख दुध बेच्ने बिन्जेलमा स्थानीय सरकारले पशुपालक कृषकलाई विजनको व्यवस्था समेत गर्न नसकेको बिन्जेल तल्लो गाउँका पशुपालक युवा व्यवसायी ईश्वर नेपालले दुखेसो पोखे । आफूले गाईलाई कृक्रिम गर्भधारणको लागि पाँचखालबाट ३ हजार तिरेर बिजन ल्याउन परेको स्मरण सुनाए ।

पालिकाकामा कृषि तथा पशु प्राविधिक रहेपनि किसानलाई आवश्यक परेको बेलामा सहयोग नपाएको उनको भनाई छ । ईश्वर बिन्जेलका उत्कृष्ट व्यवसायी हुन् । उनले गत वर्ष १३ हजार ९ सय ८० लिटर दुध बेचेका थिए । जसको मूल्य ८ लाख २३ हजार ६ रुपैया हुन्छ । सबैभन्दा दुध उत्पादन गर्ने किसान भन्दै नेपालललाई सहकारीको ३० औं साधारणसभामा प्रमथ पुरस्कार दिएर सम्मान समेत गरेको थियो । उनी गत साता अध्यायन अवलोकन भ्रमणको लागि जापान समेत पुगेर आएका थिए ।