बर्खाको भेल छेकेर सुख्खा क्षेत्रलाई हरियाली बनाउने वडा अध्यक्ष गिरीको हुटहुटी

भदौ १, (२०८०) चौतारा । चौतारा साँगाचोकगढी नगरपालिका वडा नं. ११ की कटुन्जेकी ५० वर्षीय शारदा पराजुलीले कयौ वर्ष भयो समयमै कहिल्यै धान रोप्न पाएको उनलाई याद छैन । अन्य ठाँउमा असारको अन्तिममा धान रोपाई सकिदा साउनको आधाआधीमा बल्ल उनको रोपाई सकिन्थ्यो । केही गरी साउनमा समेत पानी परेन भने अन्तिम सम्म धान रोपाई गरेको उनलाई याद छ ।

चौतारा साँगाचोकगढी नगरपलिका वडा नम्बर ११ मा वडाअध्यक्ष रोशनराज गिरीको योजनामा वर्खाको भेल पोखरीमा संकलन गरिदै

यसबर्ष पनि साउनको आधाआधीमा बल्लतल्ल धान रोप्न सकिन तर कटुन्जेका कयौं किसानको खेत अझै बाँझो छ । शारदा मात्रै होईन त्याहाँका गाउँ सिंगैले यो समस्या वर्षौ देखी झेल्दै आएका छन् । साँगाचोक क्षेत्र उसैत अन्य क्षेत्रको तुलनामा कम पानी पर्ने क्षेत्र हो । स्थानीय सरकारले समेत यो क्षेत्रलाई सुख्खाग्रस्त क्षेत्र घोषणा गरेको छ । साँगाचोक भिमटार बस्तीबाट आधा किमी मात्रै तल ईन्द्रावती नदि छ तर त्याहाँको पानी तानेर त्यो क्षेत्रलाई बाह्रैमास हरियाली बनाउने आजसम्म कुनै विकासे अड्डाबाट पहल भएन । यस्तो अवस्थामा वडा नम्बर ११ का वडाअध्यक्ष रोशनराज गिरी भने हिउँद र बर्खा दुवै मौसममा सो क्षेत्रलाई कृषिमा हरियाली राख्ने योजना बनाएका छन् । जसमा डाँडाडाँडामा बर्खाको भेलपानी छेकेर पानी पोखरी निर्माणमा उनी जुटेका छन् । उनको यो अभियान देखेर समयमै खेती लगाउन नपाएका तल्लो भेगका किसानहरु समेत आशावादी देखिएका छन् ।

उसोत बर्खा जस्तै हिउँदमा पनि कृषि बाली लगाउन वडाले तय गरेको ‘झरेको पात र परेको पानी सदुपयोग अभियान’लाई वडावासीले दैनिक श्रमदान गरेर साथ दिइरहेका छन् । बर्खाभर आकाशबाट परेको पानी जम्मा गर्ने र वडाभित्र रहेका जंगल, खेतबारीमा झरेको पात संकलन गरेर कम्पोस्ट मल बनाउन छुट्टाछुट्टै पोखरी निर्माण गरिएका छन् । हालसम्म नगरपालिका र वडाको ४० लाख लगानी तथा वडावासीको श्रमदानबाट सात सय पोखरी निर्माण भएको वडाअध्यक्ष गिरीले सुनाए ।

उनका अनुसार प्रारम्भिक चरणमा वडाको बीच भागमा एउटा बृहत् पोखरी निर्माण गरिएको छ । जहाँ एक करोड लिटरभन्दा बढी पानी अट्छ । टारी खेतबारीलाई लक्षित गरेर बर्खामा रोपाइँ गर्न ठाउँठाउँमा स–साना पोखरी निर्माण गरिएको उनले सुनाए । त्यसैगरी, करेसाबारीको लागि घरको छतबाट खसेको पानी संकलन गर्ने घरैपिच्छे पोखरी तयार गर्न थालिएको उनको भनाई छ । ‘प्रत्येक टोलमा भैँसी आहाल बस्ने पोखरी बनाइएका छौं’, वडाअअध्यक्ष गिरीले भने । पानीको मूल र मुहानको प्रकृति जीवित राख्न आफ्नो वडाभर पाँच सयवटा साना ठूला पानी पोखरी बनाइएको उनले सुनाए ।

वडामा आएको ८५ लाख बजेटमध्ये ६० लाख कृषिमा विनियोजन गरेका वडाअध्य गिरीको पानी पोखरी बनाउने हिटहुटी कायमै छ । हिउँद लक्षित सात सयभन्दा बढी पोखरी बनाउने ध्याउन्नमा उनी छन् ।
त्यस्तै जंगलमा झरेको पात संकलन गर्न एक सयवटा पोखरी (खाल्डो) तयार गरिएको र १० भन्दा बढी पोखरी घाँसको साइलेजका लागि बनाइएको उनले सुनाए ।

पशुपालन र हिउँदे तरकारीबाट किसानलाई आम्दानी बढी दिने लक्ष्य लिएर यो अभियानमा लोका गिरीले भने, ‘बर्खाभर जम्मा गरेको पानी हिउँदमा किसानले प्रयोग गर्नेछन् ।’ अहिले वडामा टनेल र ग्रिन हाउस निर्माण भइरहेको उनले सुनाए ।
उसोत वडाध्यक्ष गिरीले पशुचौपाया खरिदका लागि वडाले किसानलाई सापटी रकम दिने गरी योजना नै बनाएका छन् । उनको यो योजना नगरपालिकाभित्र सबै वडामा कार्यविधिका रुपमा पास भएर कार्यान्वयनको प्रक्रियामा छ ।