६ वर्ष पुग्न लाग्दा समेत पुरा हुन सकेन चौताराको मिनि रंगशाला

बैशाख १५ (२०८०), चौतारा । सिन्धुपाल्चोक जिल्लाको सदरमुकाम चौतारामा निर्माण गर्न लागिएको मिनि रंगशाला थालनी भएको ६ वर्ष पुग्न लाग्दा समेत पुरा हुन सकेन् । टुँुडिखेल मैदान भत्काएर २०७६ सालमा निर्माण थालिएको मिनि रंगशाला निर्माण व्यवसायीले ढिलासुस्ती गर्दा पूर्णता पाउन नसकेको स्थानीय युवाहरुको भनाई छ ।

टुँडिखेल खेलमैदानमा थुपारीएको ढुङ्गा माटोको थुप्रो

रंगशाला नहुँदा ६ वर्ष सम्म जिल्लामा खेललकुदका गतिविधि ठप्प रहेको जिल्ला फुटबल संगका अध्यक्ष अमृतमान श्रेष्ठ बताउँछन् । उनका अनुसार चौरमा निर्माण सामाग्री र माटो ढुङ्गा थुपारिएको कारण खेलमैदान प्रयोगमा ल्याउन सकिएको छैन् । ‘ठेकदारले निर्माणमा ढिला सुस्ती गरिरहेको छ तर कसैले छिटो निर्माण गर्न चासो दिएको देखिएन’, अमृतमानले सिन्धुज्वालासंग भने । निर्माण व्यवसायीको ढिलासुस्ती चरम भएपछि चौताराका युवाहरुले आफैंले खर्च हालेर मैदानलाई सम्याएका छन् । ‘केही न केही खेलकुदका गतिविधि गर्न प¥यो भनेर हामीले आफैंले खर्च हालेर मैदान सम्यायौं’, लायन्स क्लबका अध्यक्ष सन्देश श्रेष्ठले भने । चौतारा साँगाचोकगढी नगरपालिका–५ अन्र्तगत टुँडिखेलमा बागमति प्रदेशका तत्कालिन सामाजिक विकास मन्त्री युवराज दुलालले रंगशालाको शिलान्यास गरेका थिए ।

चौताराका युवाहरुले आफ्नै खर्चमा अवरोध पन्छाएर बनाईएको मिनि फुटबलग्राउण्ड

रंगशाला निर्माण भएपछि सिन्धुपाल्चोक जिल्लामा मात्रै नभएर आसापासका जिल्लाको फुटबल प्रतियोगिता गर्न आउँदा आम्दानीको स्रोतमा समेत वृद्धि हुने उद्देश्यले ४१ करोड ६२ लाख २७ हजारको डिपिआर तयार गरी गिरी कन्ट्रक्सनलाई ३ वर्ष सम्पन्न गर्नेगरी निर्माणको ठेक्का दिएको हो । सिन्धुपाल्चोकको गौरवको आयोजना ५ वर्ष पुगी सक्दा समेत ५० प्रतिशत भन्दा माथि पुग्न सकेको छैन् ।
डिपिआरमा उल्लेख गरिए अनुसार रंगशालामा ६ वटा विल्डिङ बन्ने र ६ हजार दर्शकले बसेर हेर्न मिल्ने प्यारासुट निमार्ण हुनेछ । रंगशालाभित्र करिब पाँच सय ओटा पार्किङ गर्न सकिने गरी पार्किङ स्थल समेत निर्माण हुनेछ । तर भवन पाँँचवटा पनि पुरा भएको छैन् ।

निर्माण कम्पनीका प्रोपाईटर कुमार गिरीले कामदार समेत न्युन पठाएर काममा ढिलासुस्ती भएको स्थानीय बताउँछन् । स्थानीयका अनुसार निर्माण व्यवसायीले निर्माण सामाग्री समेत जथाभावी छरप्रष्ट बनाएका छन् । सर्वसाधारणलाई अस्पताल समेत जान अवरोध बनाई चरम लापरबाहीपूर्ण थालिएको मिनि रंगशाला निर्माणमा राजनैतिक दल तथा स्थानीय जनप्रतिनिधि तथा जिल्ला प्रशासनले चासो नदिएको चौतारा टुँडिखेल आसपासका स्थानीय बताउँछ् । अब काम कति समयमा सकिन्छ अझै अत्तोपत्तो छैन । यस बारेमा निर्माणको जिम्मा लिएको गिरी कन्ट्रक्सनका प्रोपाईटर कुमार गिरीसंग फोन सम्पर्क गर्न खोज्दा उनले उठाएनन् ।