भारतले श्रीलंकालाई २१ हजार टन मल हस्तान्तरण ग¥यो

इन्डिया न्यूज नेटवर्क ्र २०२२–०८–२२
विशेष सहयोग कार्यक्रम अन्तर्गत भारतले सोमबार श्रीलंकालाई २१ हजार टन मल उपलब्ध गराएको छ । हालैका महिनाहरूमा यो दोस्रो पटक हो कि भारतले संकटग्रस्त टापु राष्ट्रका किसानहरूलाई सहयोग गर्न मल पठाएको छ ।

श्रीलंकास्थित भारतीय उच्चायोगले यसबारे ट्वीट गर्दै भने, “मित्रता र सहयोगको सुगन्ध थप्दै। उच्चायुक्त गोपाल बागलेले औपचारिक रूपमा भारतको विशेष सहयोगमा आपूर्ति गरिएको २१,००० टन मल श्रीलंकाका जनतालाई हस्तान्तरण गरे। यसपछि ४४,००० टन मल। सन् २०२२ मा करिब ४ अर्ब डलर भारतीय सहयोग अन्तर्गत गत महिना आपूर्ति गरिएको थियो।“

“उर्वरले खाद्य सुरक्षामा योगदान पुर्याउनेछ र श्रीलंकाका किसानहरूलाई सहयोग गर्नेछ। यसले भारत सँग घनिष्ठ सम्बन्ध र भारत र श्रीलंका बीचको पारस्परिक विश्वास र सद्भावनाबाट जनतालाई फाइदा देखाउँदछ,“ उच्च आयोगले थप्यो।
भारत श्रीलंकालाई आफ्नो आवश्यकता अनुसार आर्थिक सहयोग प्रदान गर्न अग्रपंक्तिमा रहेको छ र आवश्यकताको समयमा सबैभन्दा बढी सहयोग गरेको छ ।

भारतको विशेष सहयोगमा श्रीलंकाका जनतालाई मल उपलब्ध गराइएको हो ।

श्रीलंकाको चलिरहेको याला खेतीको सिजनमा कुनै अवरोध आउन नदिन भारतले मे महिनामा श्रीलंकालाई ६५ हजार मेट्रिक टन युरिया उपलब्ध गराउने आश्वासन दिएको थियो। श्रीलंकामा धान रोप्ने सिजन मेदेखि अगस्टसम्म चल्छ।
अभूतपूर्व आर्थिक संकटको परिणाम स्वरूप खाद्यान्न र पेट्रोल जस्ता आधारभूत आवश्यकताहरूको तीव्र अभावको विरुद्धमा मानिसहरूले विरोध गरेपछि टापु राष्ट्रमा मार्चदेखि सामूहिक प्रदर्शनहरू सुरु भयो। श्रीलंकाले पनि निरन्तर विरोध प्रदर्शनका कारण आफ्नो राजनीतिक नेतृत्वमा परिवर्तन देखेको छ।

भारत सरकारले यस वर्ष मात्रै श्रीलंकाली जनतालाई ३.८ बिलियन अमेरिकी डलरभन्दा बढीको बहुपक्षीय सहयोग उपलब्ध गराएको छ । श्रीलंकामा रहेका आफ्ना भाइबहिनीहरूका लागि उदारतापूर्वक चन्दा दिने विभिन्न अस्पतालहरू, श्रीलंकाका भारतीय सामुदायिक संस्थाहरू र भारतमा रहेका अन्य संस्थाहरूको स्वतन्त्र पहलहरूले यसलाई पूरक भएको छ।

तमिलनाडु सरकारले कुल ४०,००० मेट्रिक टन चामल, ५०० मेट्रिक टन दूधको धुलो र १०० मेट्रिक टनभन्दा बढी औषधिहरू दान गर्ने प्रतिबद्धताको रूपमा मानवीय सहायताको खेप पठाएको छ जसको कुल मूल्य अमेरिकी डलर २२ मिलियन भन्दा बढी छ ।