‘जनतालाई धोका दिनुभन्दा पहिला प्राणको बाजी लगाउन तयार छु’–सभामुख सापकोटा

दिनेश दुलाल
पुष २४, फुलपिङकोट (सिन्धुपाल्चोक) । प्रतिनिधिसभाका सभामुख अग्निप्रसाद सापकोटाले जनतालाई धोका दिनु भन्दा पहिला आफूले प्राणको वाजी लगाउन तयार भएको बताएका छन् ।
आज जिल्लाको बलेफी गाउँपालिका–३ फुलपिङकोटको एक सहकारीको साधारणसभालाई सम्बोधन गर्न पुगेका सापकोटाले यस्तो धारणा राखेका हुन् ।

मिलिजुली मातृशिशु बचत तथा ऋण सहकारी संस्था लि. को १२ औं वार्षिक साधारणसभा तथा चौथो अधिवेशनको उद्घाटन गर्दै सभामुख सापकोटा

मिलीजुली मातृशिशु बचत तथा ऋण सहकारी संस्था लिमिटेको १२औं साधारणसभा तथा चौथो अधिवेशनलाई सम्बोधन गर्न पुगेका सभामुख सापकोटाले जनप्रतिनिधि भनेको जनताको निकै नजिकको सम्बन्ध भएकोले मुलक र जनताको लागि कहिल्यै धोका नदिने उदघोष गरे ।

दुनियाको कुनै तागतसंग आफू नझुकेको दावी गर्दै सभामुख सापकोटाले भने–‘ जनतालाई धोका दिनुभन्दा पहिला प्राणको बाजी लगाउन तयार छ ।’ आफूले सदाचारमा कहिल्यै सम्झौता नगर्ने उदघोष गर्दै सभामुख सापकोटाले जनताले गरेको विश्वास र भरोसालाई आफूले कहिल्यै धोका नदिने बाचा गरे ।
आफ्नो कार्यकालमा दुईपटक प्रतिनिधिसभाको विघटन भएको स्मरमण सुनाउँदै सभामुख सापकोटाले संविधानको रक्षाको लागि आफू पहरेदार बनेको बताए ।

आफूमा कमाउने र जमाउने कुनै लालसा नभएको स्पष्ट पार्दै सभामुख सापकोटाले आफ्नो व्यक्तिगत जीवन खुल्ला किताबको पाना जस्तै भएको सुनाए ।
कार्यक्रममा सभामुख सापकोटाले आफूले नभ्याएकै कारण सिन्धुपाल्चोक विकासमा पछि परेको स्विकार गर्दै आफूले जनताको बीचमा बोलेको बाचा आागमी दिनमा पुरा गर्ने बचन दिए ।

सहकारी आवद्ध सबै महिलाहरुमा जाँगर, उत्साह र तत्परता भएको आफूले पाएको बताए । महिलाहरुमा सहन सक्ने शक्ति ज्यादै भएकोले उनीहरु जुरुक्कै उठे समाज बदलिन समय नलाग्ने उनले बताए । सुझबुझ र ज्ञान भएको महिलामा असाधारण खालको परिणाम आउन सक्ने उनले ठोकुवा गरे ।

त्यस्तै कार्यक्रमा विशेष अतिथि माओवादी केन्द्रका केन्द्रीय सदस्य माधव सापकोटा ‘सुवोध’ले नेपालीहरुको सबैभन्दा ठूलो शत्रु भनेको एकाधिकार वित्तीय पूँजीवाद भएकोले त्यसलाई परास्त गर्नु माओवादी पार्टीको मुल लक्ष्य रहेको बताए ।
सहकारी समाजवादको भुण भएकोले वित्तीय पूँजीवादलाई रोक्न सक्ने तर्क पेश गरे । नेपाली जनतको आर्थिक जीवनस्तर माथि नउठेसम्म समाजवाद आउन नसक्ने धारणा राख्दै नेता सापकोटाले सहकारीलाई व्यवस्थित गरेर अगाडि लान सके यो व्यवस्थालाई पुर्नसंरचना गर्न सक्ने बताए । भर्खरै सम्पन्न माओवादी केन्द्रको महाधीवेशने प्रत्येक नेतालाई सहकारी माध्यम श्रममा जोड्दै उत्पादनमा लाग्न निर्देशित गरेको बताए । सामन्य प्रकृतिका खाद्यन्न समेत अन्य मुलुकबाट आयत गर्नुपरेको तितो यथार्थ प्रस्तुत गर्दै नेता सापकोटाले सहकारीले उत्पादनमा जोड दिन सुझाब दिए ।

कार्यक्रमका विशेष अतिथि प्रमुख जिल्ला अधिकारी बेदनिधि खनालले सहकारीलाई राज्यले आर्थिक नीतिको तीन खम्बा एउटा सार्वजनिक सरकार, अर्को नीजि क्षेत्र र अर्को सहकारीको क्षेत्रलाई पहिचान गरेको छ । सहकारीले नेतृत्व विकास, मातृशिशु लगाएत स्वास्थ्यमा लगानी, परिवार बन्नु, जग्गा भवन निर्माण हुनु तथा वित्तीय साँक्षरता बन्नु लगाएत सहकारीको नाफै नाफा भएको उनले बताए । सहकारीले मातृमृत्यु दर तथा शिशु मृत्युदर घटाउन गरेको योगदान प्रशंसनीय रहेको उल्लेख गरे ।

कार्यक्रममा विशेष अतिथि सिडिईसिएफका उपाध्यक्ष ईश्वरी अधिकारी, एमालेका बागमति प्रदेश कमिटि सदस्य डम्बरबहादुर थापा, विभिन्न वडाका वडाअध्यक्ष, विभिन्न पार्टीका प्रतिनिधि लगाएतले सम्बोधन गरेका थिए । २०६६ सालमा २५ जना शेयर सदस्यबाट सुरुवात गरेको उक्त सहकारीमा ८ सय शेयर सदस्य छन् ।

२ र ३ वडालाई समेटेर बनाईएको उक्त सहकारीमा आवद्व सबै शेयर सदस्य महिलाको सहभागि रहेको उक्त सहकारी संस्थाकी अध्यक्ष देवकी न्यौपानेले जानकारी दिईन ।
करिब दुईकरोड बचत रहेको उक्त सहकारीले बचत तथा ऋण प्रवाह मात्र नगरी ४ ठाउँमा आपतकालिन प्रसुती सेवाकोष, पोषणभत्ता कार्यक्रम, व्यवसायिक लगानी, प्रज्जनन स्वास्थ्य तथा यौनरोग, पाठेघरको समस्या, एचआईभि लगाएत स्वास्थ्यको बारेमा परामर्श दिने गरेको अध्यक्ष न्यौपानेले जनाकारी गराईन ।

सहकारी संस्थाले भूकम्प पछिको निजी आवास पुनर्निर्माणमा उक्त भेगका जनतालाई ऋृण दिएकै कारण जिल्लाकै तुतनामा उक्त वडाहरुले सबैभन्दा पहिला आवास निर्माण गर्न सकेको संस्थाकी प्रमुख व्यवस्थापक सरस्वती भण्डारीले बताईन । सहकारीले आगमी दिनमा उत्पादनका क्षेत्रमा लगानी गर्ने संस्थाकी सदस्य सर्मिला भण्डारीले बताईन ।

उनका अनुसार सहकारीको चौथो अधिवेशनबाट नयाँ नेतृत्व समेत चयन हुने छ ा कार्यक्रम उलेख्य महिलाहरुको सहभागितामा फुलपिङकोट माविमा भएको थियो । संस्थाले सोही कार्यक्रमको अवसरमा योगदान पु¥याउने विभिन्न व्यक्तित्वहरुलाई दोसाल्ला ओडाएर सम्मान समेत गरेको थियो ।